Podziemia Opatowskie

Podziemna trasa turystyczna, znajdująca się w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Obiekt jest udostępniany przez tutejsze Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK.

Opatowskie piwnice zaczęły powstawać najprawdopodobniej w XIII wieku, aczkolwiek najstarsze detale, widoczne na trasie pochodzą z XV wieku. Ich eksploracja miała miejsce w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, a prowadzili ją członkowie Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej pod kierownictwem inż. Stanisława Nowosielskiego (Politechnika Krakowska). Od 1971 roku rozpoczęto w odkrytych pomieszczeniach działania ratunkowo-zabezpieczające, prowadzone pod nadzorem specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sama trasa została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku.

Obecnie trasa liczy ok. 500 metrów i biegnie na trzech kondygnacjach po opatowskim rynkiem, ulicami oraz kamienicami. Wejście i wyjście odbywa się w tym samym punkcie - przy pl. Obrońców Pokoju 18. Na trasie znajduje się kilkanaście komór (m.in. Żmigród, Mała Lessowa, Górnicza, Strzelnica, Partyzancka, Kupcowej, Składowa Lessowa, Przechowalnia, Kupiecka i Geologiczna). Podczas zwiedzania zobaczyć można ekspozycję, związaną z miastem oraz Ziemią Opatowską.

Trasa jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem świąt. Wstęp jest płatny, zwiedzanie odbywa się w grupach, prowadzonych przez przewodnika.
źródło: Wikipedia.pl


Organizator zwiedzania:
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego

tel. +48 15 868 27 78
e-mail: bpzmigrod@poczta.onet.pl

Współrzędne: 50.801242, 21.422795tagi: podziemia opatowskie opatów opatow piwnice